image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1

YOUNGERS'owe WIADOMOŚCI - czerwiec 2015 A.D.

Kończy się czerwiec, a to oznacza, że za nami rok pracy w parafialnym wolontariacie do Światowych Dni Młodzieży „Żoliborz Youngers”. Pod koniec maja dziękowaliśmy Panu Bogu za to dzieło podczas Mszy Świętej i prosiliśmy by dalej nas prowadził i błogosławił. Zaś w drugi czwartek czerwca - na naszym ostatnim spotkaniu, podsumowaliśmy dotychczasowe działania i zadania, które postawiliśmy sobie za cel.

 

Zacznijmy od początku… Po raz pierwszy w gronie wolontariuszy spotkaliśmy się w drugi czwartek listopada ubiegłego roku, wtedy było nas niewiele – ok. 10 osób. Od tego momentu nasza grupa zaczęła się tworzyć i rosnąć, działo się to bardzo powoli oraz niepewnie. Na początku naszej przygody nie byliśmy świadomi obowiązków których będziemy musieli się podjąć oraz odpowiedzialności, jaką będziemy musieli na siebie przyjąć. Mimo przeciwności, z pomocą naszego opiekuna ks. Zbyszka zaczęliśmy rosnąć w siłę. Tak bardzo, że ostatecznie zbudowaliśmy silną ekipę ponad 40 osób, gotowych podjęcia się każdego wyzwania, chętnych poświęcić swój czas dla dobra wolontariatu, mających zapał i energię do pracy. Mając tak zgraną grupę udało nam się zrealizować zamierzone cele. Spotykaliśmy się w każdy drugi czwartek miesiąca w  Dolnym Kościele, gdzie dyskutowaliśmy o zadaniach wyznaczanych na każdy kolejny miesiąc. Po roku widzimy, że te spotkania były bardzo owocne, pomagały nam podsumować dotychczasową pracę i wyznaczać kolejne zadania do zrealizowania. Każde youngersowe spotkanie mobilizowało nas do działania.

Jako pierwsza powstała nazwa naszego wolontariatu, a razem z nią nasze logo. Następnie stworzyliśmy własne ulotki i plakat promujące wolontariat, pomagaliśmy w oprawie niedzielnych Mszy Świętych z udziałem młodzieży oraz wszystkich ważniejszy uroczystości odbywających się w parafii, szczególnie tych związanych z osobą bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przez ten czas odwiedziliśmy wszystkie grupy parafialne, które poprosiliśmy o modlitwę za nas i za ŚDM, często było tak, że razem z Nimi wspólnie modliliśmy się za to dzieło – i po tym co udało nam się dokonać przez ten rok, wiemy że w tej modlitwie jest wielka moc i że wiele jej zawdzięczamy, za co z serca dziękujemy i prosimy o więcej – dalej wspierajcie nas swoją modlitwą i nie zapominajcie modlić się za nas, bo my naprawdę potrzebujemy tego wsparcia. Ponadto pomagaliśmy w organizacji Wieczorów z Jezusem, w których mieliśmy swój mały wkład tzw. „5 minut ŚDM”, a niektórzy upiększali te wydarzenie swoimi talentami muzycznymi. W trakcie całego roku staraliśmy się jak najlepiej poznać postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki – jego życie oraz nauczanie. W tym celu szczegółowo zwiedziliśmy nasze muzeum, poświęcone jego osobie oraz odbyliśmy pielgrzymkę drogą męczeństwa bł. ks. Jerzego, w trakcie której odwiedziliśmy Bydgoszcz, Górsk oraz tamę we Włocławku, ponad to czytamy książki przedstawiające jego życie i świętość. Obecnie przygotowujemy się do stworzenia folderów oraz prezentacji, które w trakcie ŚDM 2016 posłużą do szerzenia kultu naszego błogosławionego męczennika wśród młodych pielgrzymów całego świata. Podczas wakacji chcemy zdobyć doświadczenie bycia przewodnikiem po muzeum bł. ks. Jerzego, by za rok kiedy będą już trwały ŚDM być profesjonalnymi gospodarzami tego miejsca. Braliśmy też aktywny udział w promocji ŚDM, zarówno w naszej parafii, jak i na zewnątrz. Takim szczególnym momentem było poprowadzenie Diecezjalnych Dni Młodzieży w parafii na Wrzecionie, gdzie spotkaliśmy się z naszym Biskupem oraz młodzieżą szykującą się do bierzmowania. Ważnym wydarzeniem dla nas, wolontariuszy był także dzień imienin ks. Popiełuszki – to właśnie wtedy ks. kardynał Kazimierz Nycz posłał nas oficjalnie do służenia w wolontariacie i pobłogosławił naszym działaniom.

Aby podsumować ten wspaniały rok, dokończyć wszystkie zadania oraz zastanowić się nad obowiązkami przyszłego roku wybieramy się na krótki wakacyjny wyjazd. W planach jest także odwiedzenie Suchowoli i Okopów – miejsc rodzinnych bł. księdza Jerzego. Ten wakacyjny odpoczynek ma być owocnym i miłym podsumowaniem tego co osiągnęliśmy do tej pory. Jesteśmy bardzo dumni z tego roku i mamy nadzieję, że kolejny rok przyniesie nowe wyzwania i owoce.

Żoliborz YOUNGERS – wolontariusze ŚDM z „Kostki”.

2017  Duszpasterstwo Młodzieży parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie   globbers joomla template