image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1 image1

Lektorzy - O NAS

 

Wspólnota ministrantów i lektorów w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu jest wspólnotą zwyczajną a zarazem niezwyczajną, tak jak nasza parafia. Duszpasterz, wspólne spotkania, modlitwa, ale to jednak nie wszystko.

Po pierwsze, ministranci i lektorzy to szczególnie uprzywilejowane osoby, które mogą służyć przy ołtarzu podczas Eucharystii, poprzez czynne uczestnictwo w liturgii słowa oraz liturgii eucharystycznej. Po drugie, my, jako ministranci archidiecezjalnego sanktuarium, mamy szczególny dar posługiwania przy grobie błogosławionego męczennika ks. Jerzego Popiełuszki. Służba ta wymaga od nas wiele umiejętności, gdyż liczbą uroczystych Mszy Świętych moglibyśmy obdarować połowę warszawskich parafii. Po trzecie, szczególne w tej wspólnocie jest to, że jej trzon stanowią chłopcy, a teraz już mężczyźni, posługujący od ponad 15 lat.

Dla naszej wspólnoty centralną kwestią jest Eucharystia. Msza Święta, jako największy dar jaki pozostawił na Ziemi Pan Jezus, jest w szczególny sposób przeżywana przez wszystkich lektorów. Mając poszerzoną wiedzę na temat liturgii, możemy jeszcze lepiej odnajdywać jej znaczenie. Szalenie ważna jest również modlitwa, gdyż to ona pozwala nam przeżyć odpowiednio Mszę Świętą i pomaga w życiu codziennym. 

Ministranci aktywnie uczestniczą w uroczystościach związanych z błogosławionym księdzem Jerzym: beatyfikacji, imieninach czy rocznicach śmierci, a obecnie wspomnieniu liturgicznym.

Posługa ministrancka to nie tylko obowiązki związane z posługą przy ołtarzu, rozprowadzaniem wody święconej, palemek czy przygotowywaniem kredy i kadzidła. Przez ostatnie lata mieliśmy wiele wspólnych wyjazdów, wyjść i innych możliwości poznania się, dzięki czemu jesteśmy nie tylko grupą chłopaków, których połączyła parafia św. Stanisława Kostki, ale grupą przyjaciół. Spośród wspólnych wyjazdów trzeba nadmienić: wyjazd do Włoch, Światowe Dni Młodzieży 2011, wakacje w Rzymie czy zimowe wyjazdy w góry.

Świetnymi okazjami do lepszego poznania się były również wspólne Wigilie, na których ministranci wraz z rodzicami oraz duszpasterzem dzielili się opłatkiem, uczestnictwo w parafiadzie, rozgrywanie meczy w piłkę nożną, przejażdżki rowerowe, wyjścia na kręgle czy do kina.

W ostatnich latach opiekunami ministrantów i lektorów byli księża: Piotr Presner, Zdzisław Żelazko, Dariusz Kuczyński, Karol Oparcik, Wojciech Koszutski. Obecnym opiekunem lektorów jest ks. Zbigniew Sawiak, natomiast ministrantów ks. Marcin Piotrowski .

Wszystkich chętnych chłopaków zachęcamy do wstąpienia w nasze szeregi! Wiek nie gra roli. Można mieć 8, 18 albo nawet 88 lat (choć wtedy sugerujemy raczej wstąpienie do Asysty Liturgicznej ;)

Spotkania ministrantów: sobota, godzina 10.00 w zakrystii kościoła.
Spotkania lektorów: wtorek, co dwa tygodnie, godzina 19.00 w Salce Duszpasterstwa Akademickiego na plebanii.

 


Artykuł o ministrantach

http://www.idziemy.com.pl/spoleczenstwo/koledzy-z-kosciola/ 


 


 

Wyjazd na narty - Jurgów 2012:

narty2012Wyjazd na narty 2012wyjazd na narty 2012


 

 Wyjścia kulturalne:

kreglekreglekreglekregle


 

Przygotowywanie kredy i kadzidła na Święto Trzech Króli:

Trzech KróliTrzech KróliTrzech KróliTrzech Króli


 

 Grillowanie 2012: 

grill lektorskigrill lektorski


 

 Wyjazd na narty - Jurgów 2013:

narty 2013narty 2013


 

 Dziękczynienie po Triduum Paschalnym 2013: 

Nieszpory z ks. Proboszczem:

Wielkanoc 2013

Wielkanoc 2013   Wielkanoc 2013Wielkanoc 2013Wielkanoc 2013  

Wielkanoc 2013Wielkanoc 2013Wielkanoc 2013 

 

 

 

 

 

 

Agapa u ks. Proboszcza: 

Wielkanoc 2013


 

2017  Duszpasterstwo Młodzieży parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie   globbers joomla template